شخصیت جایزه امارات حریم هوایی اخبار اقتصادی و بازرگانی

شخصیت: جایزه امارات حریم هوایی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته روند نسبتا کم نوسانی را تجربه کرد. در برآیند هفتگی دماسنج بازار سهام رشد اندک ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. ن

واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته روند نسبتا کم نوسانی را تجربه کرد. در برآیند هفتگی دماسنج بازار سهام رشد اندک ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. نماگر مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته دوم دی ماه افت نزدیک به ۲ درصدی را تجربه کرده بود. شاخص کل هم وزن نیز در هفته مزبور (هفته دوم دی ماه) افت ۷/ ۴ درصدی را ثبت کرد. این نماگر که در آخر معاملات چهارشنبه ۱۳ دی به کمترین مقدار در ۶ ماه اخیر رسیده بود، از ابتدای هفته گذشته مسیر صعودی نسبتا پرشتابی را در پیش گرفت.

واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

دو سناریوی بورس تا آخر 96

به این ترتیب این نماگر در هفته گذشته رشد ۵/ ۱ درصدی را به ثبت رساند. نوسانات دو هفته اخیر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بیش از هر چیز دیگری دستمایه عوامل سیاسی داخلی و بین المللی بوده هست. بعد از بازگشت آرامش به فضای داخلی کشور از ابتدای هفته جاری، ریسک برجام میان فعالان بازار مطرح شد. در این خصوص فعالان بورس بیش از هر چیز دیگری اخبار سیاسی را دنبال کرده اند و احتمالا توصیه جدیدی در این خصوص باقی نمانده است که به آن اشاره شود. تقریبا اجماع نظرات به ادامه واکنش‌ها کج دار و مریز آمریکا در قبال برجام اشاره دارد.

بر این اساس آمریکا از هر تلاشی جهت فشار بر کشور عزیزمان ایران دریغ نمی کند ولی این عنوان در چارچوب عدم نقض توافقنامه بین المللی برجام خواهد بود. در شرایط کنونی ارزیابی از واکنش‌ها بازار در قبال برجام می تواند روند قیمتی سهام را در کنار سایر متغیرها مشخص سازد. بعضی بر این باورند که بازار انتظار طرح تمدید تحریم های کشور عزیزمان ایران را می کشید و اگر صحبت های ترامپ در این خصوص غیر از این باشد، بازارهای داخلی را با نوساناتی همراه خواهد کرد. بعضی کارشناسان ولی بر این باورند که بازار مطابق هر لحظه با بیش واکنشی به واکنش‌ها احتمالی ترامپ در قبال برجام مواجه بوده هست. احتمالا فعالان بازار مطابق سنت همیشگی در قبال ریسک های سیستماتیک تا حد زیادی هیجانی واکنش‌ها کرده اند. بر این اساس هراس از لغو یکطرفه برجام از سمت آمریکا تا حد زیادی واکنش‌ها معامله گران را در خرید و فروش سهام تحت تاثیر قرار داده است.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته روند نسبتا کم نوسانی را تجربه کرد. در برآیند هفتگی دماسنج بازار سهام رشد اندک ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. ن

اهمیت بررسی علل واکنش‌ها معاملاتی هفته های اخیر بورس از آن جهت است که اگر سناریوی نخست در قبال واکنش‌ها معاملاتی بازار مورد نظر باشد احتمالا روند کم نوسان قیمت سهام را باید در کوتاه مدت انتظار داشت.

بر این اساس کم کردن ارزش معاملات و خروج نسبی نقدینگی از سمت حقیقی های بازار ناشی از ریسک ترامپ نبوده باشد، دیگر عوامل در این خصوص موثر بوده اند و این عنوان با وجود اطمینان نسبی از بقای برجام نیز می تواند ادامه داشته باشد. ولی در صورتی که واکنش‌ها خنثی و بازار نسبتا رکودی بورس در هفته گذشته با نگرانی از خروج آمریکا از برجام توجیه شود در نتیجه بازگشت اطمینان نسبی از ادامه کار برجام می تواند بار دیگر تقاضا را جهت سهام زیاد کردن دهد. بر این اساس باید نگاهی دقیق تر به آنچه در هفته های اخیر گذشت و همچنین انتظارات آتی داشت.

رفتار کج دار و مریز آمریکا

واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

آخرین برآوردهایی که می توان از گزارش های نشریات معتبر بین المللی پیش از اظهار نظر رسمی مدیر جمهوری آمریکا داشت، احتمال تمدید طرح تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران هست. از مدت ها قبل و پیش از تصویر العمل بازار به این عنوان (طی هفته گذشته) این سناریو به عنوان محتمل ترین حالت واکنش‌ها آمریکا در قبال برجام مطرح بود. در این خصوص به نظر می رسد آمریکا ریسک خروج یکطرفه از برجام را با توجه به اثر سوئی که خروج از یک قطعنامه بین المللی جهت این کشور به همراه دارد، نپذیرد. با این حال این کشور همچنان تمام تلاش خود را جهت کارشکنی در قبال برجام به کار خواهد گرفت. در این خصوص احتمال وضع تحریم های تازه در سایر حوزه ها جهت استمرار فشار بر کشورمان مطرح است.

بر این اساس باید در انتظار اعلام تصمیم نهایی ترامپ در این خصوص بود. بیانات و عملکرد یک سال گذشته ترامپ حاکی از این عنوان است که نباید انتظار واکنش‌ها منطقی از وی را داشت ولی به نظر می رسد نحوه تنظیم برجام به اندازه کافی مستحکم بوده که آمریکا گرچه در عمل سدی در برابر اجرای مطلوب آن جهت کشورمان است ولی در نهایت ترامپ جهت فسخ کامل این قطعنامه چندان توانا نباشد. تا لحظه تنظیم این گزارش مدیر جمهور آمریکا نظر نهایی خود را در این خصوص منتشر نکرده بود ولی به نظر می رسد سناریوی عنوان شده است در اوج محتمل ترین حالت ممکن باشد. بر این اساس باید در انتظار تصویر العمل فعالان بازار داخلی به این عنوان بود. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین بازار ارز طی دو هفته نوسانات نسبتا شدیدی را به ثبت رسانده اند. اثر نوسانات ارز به بازار سکه نیز کشیده شد. با اطمینان می توان گفت ارزیابی از علل این نوسانات قیمتی می تواند نقشه راه حداقل جهت کوتاه مدت بورس باشد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته گذشته روند نسبتا کم نوسانی را تجربه کرد. در برآیند هفتگی دماسنج بازار سهام رشد اندک ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. ن

مروری بر دو هفته پرنوسان ارز و بورس

طی دو هفته گذشته بازار ارز و همچنین بورس دستخوش نوسانات شدیدی بود. از ابتدای دو هفته قبل بود که قیمت دلار در بازار ارز کشورمان ناگهان جهش یافت. به این ترتیب در مدت ۵ روز (تا آخر روز چهارشنبه ۱۳ دی) دلار رشد بیش از ۲۰۰ تومانی (معادل ۷/ ۴ درصدی) تجربه کرده بود. قیمت سکه نیز در این مدت حدود ۱۰۰ هزار تومان رشد کرد (معادل ۵/ ۶ درصد). از سوی دیگر ریسک غیرسیاسی در اقتصاد کشور افت شاخص بازار سهام را به دنبال داشت. به این ترتیب شاخص در فاصله زمانی ۹ تا ۱۳ دی ماه افت نزدیک به ۲ درصدی را تجربه کرد. بخش عمده ای از افت و خیزهای هیجانی بازارهای داخلی از یک ریسک غیراقتصادی ناشی می شد. در حالی که از ابتدای هفته جاری و بازگشت آرامش به فضای داخلی انتظار فروکش کردن شدت هیجانات در بازارهای ارز، سکه و بورس نیز وجود داشت ولی این بازارها با ریسک سیاسی قابل توجهی مواجه شدند. احتمال خروج ترامپ از برجام باعث شد که فضای این بازارها همچنان متلاطم باقی بماند. در حالی که طی معاملات پنج شنبه دو هفته قبل قیمت دلار در یک روز افت شدیدی را تجربه کرد ولی از ابتدای هفته بار دیگر ریسک سیاسی برجام، دلار را به مسیر صعودی بازگرداند. همگام با ریزش قیمت دلار در معاملات ۱۴ دی (پنج شنبه) قیمت سکه نیز کم کردن شدیدی را تجربه کرد.

اثر ریزش قیمت ها به قراردادهای آتی سکه در بورس کالا نیز کشیده شد و این عنوان جهت معاملات دو طرفه این بازار سود و زیان های سنگینی را جهت معامله گران به ثبت رساند. از ابتدای هفته گذشته ولی قیمت دلار صعودی شد. به این ترتیب دلار بار دیگر در معاملات روزهای نهایی هفته سطح ۴۴۰۰ تومان را بازپس گرفت. در حالی که قیمت دلار در معاملات پنج شنبه حتی به میانه کانال ۴۴۰۰ تومانی نزدیک شده است بود، در ادامه شاهد افت نسبی قیمت دلار بودیم. ولی در معاملات غیررسمی تعطیلات آخر هفته دلار افت نسبی را تجربه کرد و به کف این کانال نزدیک شد. واکنش‌ها معامله گران این بازار کاملا بر این عنوان تاکید داشت که فعالان ارزی به شدت پیگیر اخبار سیاسی هستند، در نتیجه اخبار سیاسی از سناریو محتمل برخورد آمریکا با برجام دلار در آخر مسیر نزولی را در پیش گرفته بود.

واکنش بازار سهام به تصمیم ترامپ چگونه خواهد بود؟

شاید کارشناسان این حوزه با رصد اخبار سیاسی ماه های اخیر سناریوی محتمل در قبال برجام را پایبندی ترامپ عنوان می کردند ولی موج شک و تردید در میان عمده فعالان این بازار کاملا مشهود بود. شاید بر همین اساس بود که بانک مرکزی نیز در سرکوب قیمت چندان عجله نداشت و نمایندگان بازارساز ارز نیز با طمانینه بیشتری هفته گذشته را پشت سرگذاشتند تا توان خود را احتمالا جهت هفته های آتی و بعد از فروکش کردن التهاب سیاسی ذخیره کنند. در بازار سهام نیز واکنش‌ها معامله گران تا حدود زیادی حال و هوای ریسک سیستماتیک به خود گرفته بود. با این حال شاید علت مهم این عنوان که بعضا اثر ریسک برجام را در فشار فروش سهام طی هفته گذشته بی تاثیر می دانند را بتوان در ریزش غافلگیر کننده قیمت سهام در دو هفته قبل جست وجو کرد. بازار سهام در آخرهای آذر و ابتدای دی در حالی که فضای نسبتا مثبتی را در معاملات تجربه می کرد و عمده معامله گران بر استمرار افزایش شاخص سهام تاکید داشتند، به ناگاه با موج ریزش قیمت سهام مواجه شد. در حالی که معدود نفراتی از اهالی بازار به نزدیک شدن موعد قانونی تمدید طرح تعلیق تحریم های کشور عزیزمان ایران به وسیله ترامپ توجه داشتند، عمده هراس بازار از ناآرامی های داخلی ناشی می شد. در این میان سمت تقاضای سهام کاملا قدرتمند بود و این عنوان باعث شد که قیمت سهام در بسیاری از نمادهای بزرگ افت محسوسی را تجربه نکند.

از ابتدای هفته گذشته بازار با ریسک ترامپ مواجه شد و این عنوان مانع از آن شد تا بار دیگر عواملی که در ماه های اخیر محرک قیمت سهام بودند در بازار تظاهر کنند. این در حالی بود که عوامل حمایتی در بازارهای جهانی به خصوص قیمت کالاها همچنان پرقدرت تر از گذشته بودند و در کنار سطوح بالای قیمت دلار چشم انداز روشن از سودآوری شرکت های این حوزه ایجاد کرده بودند. در این شرایط حمایت کف های قیمتی را از سهام شاهد بودیم ولی موج شناسایی سود و هراس از بازگشت ریسک سیستماتیک مانع از رشد قیمت سهام شد.

اثر حافظه بازار در آینده قیمتی سهام

حدود سه ماه قبل (مهرماه) نیز بازار سهام و همچنین ارز رفتاری مشابه با شرایط کنونی را پیش از اظهار نظر رسمی ترامپ در قبال برجام در پیش گرفته بود. با این حال با کم کردن تلاطم ناشی از این عنوان بازارها مسیر قبلی خود را در پیش گرفتند. در این شرایط نیز به نظر می رسد با فروکش کردن احتمالی این عنوان و در صورتی که رفتاری علی رغم انتظارات از ترامپ رخ ندهد بار دیگر بازارها به حافظه خود اعتماد کنند. در این خصوص احتمال بازگشت قدرتمند بازارسازها به بازار ارز وجود دارد، گرچه سرکوب قیمت ارز مورد نقد بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان بوده است ولی سیاستی که سیاست گذار ارزی در سال های قبل در پیش گرفته، نشان از این دارد که بانک مرکزی به شدت به سرکوب نگاه سفته بازی در بازار ارز توجه خاص دارد. بر این اساس احتمال کنترل نوسانات دلار به منظور از بین بردن نگاه سرمایه گذاری به این بازار مورد انتظار است.

در بورس نیز اگر سناریو محتمل در قبال برجام رخ دهد، به تدریج بار دیگر عوامل بنیادی چشم انداز تظاهر در سهام را خواهند داشت. در این خصوص قیمت دلار رشد قابل توجهی را تجربه کرده و به نظر می رسد بازارساز نیز در صورتی که سیاست پیشین را تکرار کند، تنها رشدهای هیجانی هفته های اخیر را سرکوب کند.

در این شرایط جذابیت قیمت جهانی کالاها اعم از نفت، مس، روی، محصولات پتروشیمی و حتی محصولات فولادی می تواند در حمایت از قیمت سهام موثر باشد. در این میان باید توجه داشت که عملکرد ۹ ماهه شرکت ها نیز در شکل گیری روند کوتاه مدت موثر خواهد بود. ۳ ماه قبل و بعد از دست و پنجه نرم کردن بورس با ریسک سیستماتیک انتشار عملکرد نیمه نخست جرقه ای جهت رشدهای پرشتاب قیمت سهام بود. نباید انتظار تکرار رشدهای این چنینی با توجه به ریسک های موجود ناشی از احتمال اصلاح قیمتی بازار کالایی (به خصوص با عبور از فصل سرما) و با فضای نگرانی از سیاست های انقباضی چین را داشت ولی به هرحال عوامل مزبور می تواند در واکنش‌ها کوتاه مدت معامله گران اثرگذار باشد. بر این اساس به نظر می رسد از بین بردن هراس برجامی بورس بار دیگر می تواند جا را جهت درخشش عوامل بنیادی باز کند. البته بار دیگر باید تاکید کرد که روند میان مدت و بلندمدت با توجه به ریسک های موجود به خصوص از جانب بازارهای جهانی مانع از رشدهای شدید قیمتی سهام می شوند.

نگاهی به سناریوی بدبینانه برجام

آنچه تاکنون آورده شد با انتظار جهت سناریوی محتمل تصمیم آمریکا در قبال برجام بود. با این حال سناریوی دومی را نیز باید در نظر داشت. اگر ترامپ علی رغم انتظارات قصد خروج از برجام را داشته باشد، یا رفتاری را در پیش بگیرد که در واقع به معنای لغو برجام باشد چه اتفاقی در بازارهای داخلی رخ خواهد داد؟ در این خصوص احتمال تصویر العمل هیجانی در کوتاه مدت را می توان داشت. ولی به نظر می رسد بخشی از این تصویر العمل طی هفته های پیشین پیش خور شده است است.

پس از فروکش کردن شرایط هیجانی نیز بار دیگر باید به تظاهر عوامل بنیادی امیدوار بود. در نتیجه گرچه احتمال بازگشت ریسک سیستماتیک با کارشکنی آمریکا وجود دارد ولی اوضاع سودآوری شرکت ها و جذابیت نمادها به خصوص کالایی ها بر اساس نسبت قیمت به درآمد فعلی، می تواند در ساخت کف های قدرتمند قیمتی موثر باشد. در این شرایط اثر بازارهای جهانی شاید مهم تر از قبل باشد و در نتیجه نوسانات قیمتی در بازار جهانی و ریسک های احتمالی می تواند بیش از گذشته جلوه کند. سطح بالای قیمت دلار نیز می تواند در حمایت از سودآوری شرکت های کالایی موثر باشد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | آمریکا | صحبت های ترامپ | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs